12 تن حافظان برتر قرآن کریم مورد تقدیر قرار گرفتند

کابل، افغانستان: چهارشنبه 13 سرطان 1397 
از 12 تن بهترین حافظان قرآن کریم طی محفلی از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف تقدیر به عمل آمد. از ماه مبارک رمضان به اینسو مسابقات نهمین دور حفظ قرانکریم برابر با اصول قرائت غرض معرفی به مسابقات بین المللی در 34 ولایت کشور میان حافظان قرآن کریم راه اندازی گردیده بود که در نتیجه از هر ولایت یکتن به مسابقات پایانی مرکز راه یافتند. 
در محفل برعلاوه هیات رهبری وزارت ارشاد، حج واوقاف، خانم وزیری معاون دفتر مطبوعاتی مقام ریاست جمهوری، دکتوراحمدنور واقف مشاور مقام ریاست اجرائیه، دکتور مصطفی الجلیل رئیس بعثه الازهر جمهوری مصر مقیم کابل، رؤسای ارشاد، حج واوقاف ولایات و جمعی ازقاریان ممتاز از مرکز و ولایات و شماری از علمای کرام شرکت ورزیده بودند.
برنامه با تلاوت کلام الله مجید آغاز یافت. بعدا شیخ القرا استاد قاری برکت الله سلیم رئیس امور قرا صحبت نموده پیرامون روند مسابقه روشنی انداخته افزودند: به اساس پلان طرح شده ریاست امور قرا تدویر این مسابقه تحت نظر یک کمیسیون موظف طرح و عملی شد. 
بعدا مولوی عبدالحکیم منیب معین مسلکی وزارت ارشاد، حج واوقاف صحبت نموده ضمن تبریکی برای قاریان کرام افزودند: جای نهایت خوشی است که امروز در مجلسی شرکت می نماییم که حافظان قرآن تقدیر می شوند، این افتخار بزرگ را نخست برای خود قاریان عزیز سپس به خانواده ها و مردم افغانستان تبریک می گویم. 
بعد از آن دکتور مصطفی الجلیل رئیس بعثه الازهر شریف و حجت الاسلام علی عطایی از کمیسیون برگزاری این مسابقه قرآنی و وزارت ارشاد، حج و اوقاف ابزار سپاس نموده و در مورد فضایل قرآن کریم صحبت نمودند.
به دنبال آن دکتور احمد نور واقف مشاور مقام ریاست اجرائیه صحبت نموده افزودند: تدویر چنین مسابقات در شرایط کنونی در کشور یک امر ضروری است زیرا قرآن قانون اساسی زندگی است. در صورتی که به دستورات آن عمل گردد ما شاهد یک جامعه عاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی خواهیم بود.
پس از آن استاد فیض محمدعثمانی وزیر ارشاد، حج واوقاف صحبت نموده برعلاوه تبریکی برای قاریان ممتاز آنها را متوجه مسوولیت های بعدی شان نمود تا قدر این افتخار عظیم و امانت بزرگ الهی را بدانند و در راستای خدمت به دین مقدس اسلام از طریق قرائت قرآن شریف سعی لازم را به عمل آورند.
در پایان محفل جوایز و تقدیرنامه هایی که از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف برای 12 بهترین حافظان و قاریان در نظر گرفته شده بود، توسط مهمانان برنامه و هیأت رهبری وزارت ارشاد، حج و اوقاف توزیع گردید.
گفتنی است که در نهمین دور مسابقه تلاوت قرآن کریم به تعداد 150 تن قاریان از مرکز و ولایات کشور شرکت نموده بودند که این مسابقه قرآن توسط داوران ورزیده هریک استاد قاری عبدالعظیم فقیری، استاد قاری ضیاالحق منقاد، استاد قاری عبدالشکور فلاح و استاد قاری مبشرالله حقجو به مدت سه یوم در وزارت ارشاد، حج و اوقاف راه اندازی شد که در فرجام از جمع حافظان و قاریان شرکت کننده، 12 بهترین انتخاب شدند.