اطلاعیه وزارت ارشاد، حج واوقاف

bakhshi_admin
خطبه

از جمله نعمات بزرگ الله متعال بر امت اسلامی آن است که اوقات پرفضیلت را برایشان مشخص نموده است که در همان اوقات انجام عمل نیک سبب اجر و پاداش بزرگ گردیده و در آن گناهان بنده گان مورد عفو و بخشش قرار گرفته و درجات رفیع نصیب شان می گردد.

یکی از بهترین اوقات، روز جمعه مبارک می باشد که خداوند متعال این روز را برای امت اسلامی اختصاص داده و برای مسلمانان این  روز را عید هفته قرار داده است.

الله جل جلاله در همین روز نماز جمعه را بر مسلمانان فرض کرده و شنیدن خطبۀ جمعه را بالای آنها واجب گردانیده است.

خطبۀ جمعه دارای آداب و مستحباتی است که از جمله مستحبات آن یکی هم دعای خیر وصلاح برای امیر و حاکم وقت و استقامتش بر شریعت و نصرتش بر دشمنان می باشد.

 دعاء برای سلطان و حاکم وقت در زمان صحابه کرام صورت می گرفت.

 امام احمد بن حنبل و فُضیل بن عیاض و دیگران می فرمایند: اگر یک دعاء مایان مورد قبول واقع می گردد آن دعاء را برای پادشاه عادل می نمائیم، همچنان در دوران خلافت عثمانی در خطبه ها دعاء برای خلفای عثمانی صورت می گرفت.

بنابر دلائل فوق و تعامل متوارث در زمان ظاهرشاه برای وی در خطبه دعاء می شد.

همچنان در دور اول حاکمیت امارت اسلامی افغانستان درخطبه برای امیرالمؤمین ملا محمد عمر مجاهد رحمه الله دعاء می گردید.

روی این هدف وزارت ارشاد، حج و اوقاف برای عموم ائمه و خطبای مساجدکشور، یک خطبه متحد که در آن ارکان، سنن و آداب خطبه رعایت گردیده است را ترتیب نموده است و از جانب مقام امارت اسلامی افغانسان تصویب گردیده است.

بناءً بر تمام ائمه و خطبای مساجد کشور لازم است  که در روز جمعه با خواندن این خطبه، اتفاق و وحدت خویش را ظاهر نمایند.

Documents

khotba dari

آخرین اطلاعیه ها

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۸ - ۱۹:۷
Background image

اطلاعیه وزارت ارشاد حج و اوقاف

 وزارت ارشاد، حج و اوقاف در نظر دارد برای حج سال جاری ۱۴۴۵هـ ق ثبت نام جدید نماید. به همین منظور به اطلاع عموم اشخاصی که در مرکز و ولایات قصد ادای حج را داشته باشند، جهت ثبت نام حج برای . . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۱۰:۱۶
Background image

نمایندگان محترم رسانها !

رهبری وزارت ارشاد، حج و اوقاف در نظر دارد که دور فراغت ستاژ امامت، انستیتوت تدریب الائمه، ششمین دور فراغت آموزش زبان عربی و اختتام مسابقه سیرة النبی صلی الله علیه وسلم را طی محفل . . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۹:۱۲
Background image

اطلاعیه مطبوعاتی

به نماینده‌ گان محترم رسانه ها

وزارت ارشاد، حج و اوقاف در نظر دارد که طی محفلی با اشتراک هیئت رهبری این وزارت و حضور تعدادی از حجاج برنامه تادیه پول باقیمانده مصارف حج سال جاری را آغاز . . .

بازگشت به اطلاعیه ها