جلسه کمیته حج، عمره و زیارت برگزار شد

bakhshi_admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱ - ۹:۲۵
جلسه حج

30 جدی 1399

جلسه کمیته حج، عمره و زیارت به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس این کمیته بعد از ظهر امروز سه شنبه در قصر صدارت عظمی برگزار شد.

در این جلسه طرح وزارت ارشاد، حج و اوقاف در مورد تعمیر مرکز وزارت در کابل و تعمیر بعثه در کشور سعودی و اسکان حجاج، طرح تدارک ترانسپورت هوایی برای حجاج در سال 1400، طرح اداره حج به عنوان یک نهاد مستقل، طرح برای معلمین و ناظمین حج برای سال‌های آینده جهت بهبود عرضه خدمات و تدارک سکن حجاج برای سال 1400مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ابتدا وزیر ارشاد، حج و اوقاف گزارش داد که این وزارت از سال‌ها قبل تا هنوز در یک تعمیر که ابتدا مسکونی بوده و بعد در استملاک وزارت ارشاد، حج و اوقاف قرار گرفته موقعیت دارد. وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت که این وزارت 22 ریاست دارد و تشکیلات اداری آن گسترده شده که نیازمند ساختمان جدید می باشد.

وی همچنان در ارتباط به تعمیر بعثه در کشور سعودی برای اسکان حجاج گزارش داد و گفت که برای اسکان حجاج در شهر مقدس مکه و مدینه با مشکلات بسیار روبرو بوده و نیازمند ساخت تعمیر بعثه در کشور سعودی می باشد. وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت که ساخت تعمیر جدید علاوه بر سهولت‌ها برای اسکان حجاج، سطح مصارف را کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند بر عواید وزارت تأثیر مثبت داشته باشد.

استاد دانش معاون رئیس جمهور گفت که طرح ارایه شده از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف یک طرح بسیار عالی و برای بهبود وضعیت و خدمات رسانی برای حجاج بی نهایت مهم می باشد. معاون رئیس جمهور تصریح کرد که در عربستان سعودی کشورهای اسلامی علاوه بر سفارت، دفتر دایمی برای حج و تعمیرهای برای بعثه دارند.

این طرح پس از بحث و تبادل نظر اعضای کمیته حج، عمره و زیارت مورد تأیید قرار گرفت و به وزارت ارشاد، حج و اوقاف هدایت داده شد که یک طرح مدون برای ساخت تعمیر بعثه به صورت جداگانه تهیه و به جلسه کابینه ارایه کند و همچنان وزارت ارشاد، حج و اوقاف با وزارت شهرسازی و اراضی در رابطه به ساخت تعمیر وزارت صحبت و نتیجه آن را به جلسه کابینه ارایه کند.

در بخش دیگر از جلسه امروز طرح تدارک ترانسپورت هوایی برای حجاج در سال 1400 مورد بحث قرار گرفت. وزیر ارشاد، حج و اوقاف گزارش داد که پروسه ترانسپورت هوایی حجاج همه ساله با مشکلات و دشواری‌های روبرو می شود. وی گفت که قراردادهای کوتاه مدت مشکلات را در هماهنگی و انتقال حجاج به وجود آورده و نیاز است که با یک شرکت هوایی به صورت دراز مدت قرار داد گردد.

در این ارتباط اداره هوانوردی ملکی، اداره تدارکات ملی و اعضای جلسه هرکدام نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند. بعد از بحث‌های مفصل این طرح از سوی کمیته حج، عمره و زیارت مورد تأیید قرار گرفت و به وزارت ارشاد، حج و اوقاف هدایت داده شد که در یک کمیته تخنیکی با حضور نمایندگان اداره هوانوردی ملکی و اداره تدارکات ملی مسایل و مشکلاتی که در قراردادها وجود دارد بررسی و یک طرح مدون قرارداد درازمدت را به کمیسیون تدارکات ملی ارایه گردد.

همچنین در جلسه امروز طرح اداره حج به عنوان یک نهاد مستقل مورد بحث قرار گرفت. وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت که تمرکز و بیشترین وقت این وزارت به پروسه حج مصرف می شود و کمتر به مسایل ارشاد و اوقاف پرداخته شده است. وی گفت که مسجد و منبر یک جایگاه بی نهایت مهم برای ارشادات و توسعه فرهنگ اسلامی دارد. وزیر ارشاد،حج و اوقاف گفت که برای توجه بیشتر بر اوقاف و ارایه خدمات بهتر برای حجاج نیاز است که یک اداره مستقل برای پروسه حج ایجاد شود.

استاد دانش معاون رئیس جمهور گفت که منبر و مسجد برای گسترش فرهنگ اسلامی و جلوگیری از افراطیت نقش برجسته دارد. وی تصریح کرد که وزارت حج برای بومی سازی و گسترش معارف اسلامی تا هنوز آنچنان که نیاز کشور است عمل نکرده است. معاون رئیس جمهور گفت که وزارت ارشاد، حج و اوقاف در شرایط کنونی مسوولیت مهم و دشوار دارد و باید نقش اثر گذار در راستای ارشاد و توسعه تحقیقات در زمینه فرهنگ و اندیشه اسلامی داشته باشد.

این طرح پس از بحث و تبادل نظر، از سوی کمیته حج، عمره و زیارت مورد تأیید قرار گرفت. به وزارت ارشاد، حج و اوقاف هدایت داده شد که یک کمیته تخنیکی را برای بررسی و مطالعه بیشتر این موضوع در وزارت ایجاد کند تا پس از بررسی و غنامندی این طرح، آن را به کابینه ارائه کند.

در جلسه امروز طرحی برای معلمین و ناظمین حج برای سال‌های آینده جهت بهبود عرضه خدمات به حجاج نیز مورد بحث قرار گرفت. وزیر حج گفت که معلمینی که برای راهنمایی و همکاری برای حجاج در نظر گرفته می‌شوند، کار خدمات رسانی را نیز انجام می‌دهند. وی گفت که ما پیشنهاد می کنیم که علاوه بر مرشد، ناظم نیز استخدام گردد.

این طرح پس از بحث و تبادل نظر مورد تأیید قرار گرفت و به وزارت ارشاد، حج و اوقاف هدایت داده شد که یک طرزالعمل با تمام جزئیات لازم در زمینه انتخاب مرشد و ناظم تهیه و به جلسه بعدی کمیته ارایه نمایند.

در بخش آخر جلسه تدارک سکن حجاج مورد بحث قرار گرفت. وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت که برای ارایه خدمات به حجاج هم اداره تدارکات ملی و هم وزارت ارشاد، حج و اوقاف نقش دارد و این مسأله در نظارت و کیفیت خدمات مشکلات را به وجود آورده است.

در جلسه فیصله شد که وزارت ارشاد، حج و اوقاف با اداره تدارکات ملی در باره مشکلات و چالش‌هایی که سال‌های قبل وجود داشته دو باره بررسی های لازم را انجام بدهند و مطابق تجربیات گذشته موضوع را حل نموده و نتیجه آن را به کمیسیون تدارکات ملی ارایه نمایند.

کاپی از دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری

 

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۷ - ۱۲:۴۱
Background image

مولوی انصاری در مناظره علمای هرات حاضر نگردید.

اخیرا علمای فاضل و معزز ولایت دانش پرور و مثقف هرات از مولوی انصاری دعوت نموده که درحضور آنها در یک برنامه رسانه یی پیرامون اظهارات غیرمسوولانه اخیر خویش حاضر به مناظره شده و درخصوص. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۴:۱۶
Background image

اعلامیه وزارت ارشاد، حج و اوقاف در پیوند به اظهارات اخیر آقای انصاری هرات

وزارت ارشاد حج واوقاف اظهارات اخیر انصاری را خلاف اصول و موازین شریعت اسلام و مخالف با تمام قوانین نافذه کشور دانسته، بیانات غیر مسئولانه و مغرضانه او را شدیدا محکوم وتقبیح می نماید.

د. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲ - ۱۰:۱
Background image

صحبت وزیر ارشاد حج و اوقاف با سفرای افغانستان در کشور های اسلامی

پنجشنبه ٣٠ دلو ١٣٩٩

کابل، افغانستان؛ امروز محمد قاسم حلیمی وزیر وزارت ارشاد، حج و اوقاف در حالیکه محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه نیز حاضر بود با ۳۶ سفیر جمهوری اسلامی افغانستان مقیم. . .

BACK TO NEWS