سیمینار تدریب(آموزشی) معلمین حجاج سال ۱۴۴۵ هـ ق از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف راه اندازی گردید.

bakhshi_admin
یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳ - ۱۴:۴۸
سمینار امامان

۲۰ شعبان المعظم ۱۴۴۵ هـ ق (۱۲ حوت ۱۴۰۲ هـ ش)

امروز شنبه، سمینار تدریب(آموزشی) معلمین حجاج سال ۱۴۴۵هـ ق از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف در کابل پایتخت کشور رسما آغاز گردید، این سیمینار آموزشی دارای سه مرحله است که هر مرحله آن مدت شش روز را احتوا می نماید.

همچنان این سمینار آموزشی دارای دو بخش است؛ ارشادی و مسلکی

بخش ارشادی آن توسط شیوخ و علمای مطرح کشور تدریس می شود و بخش مسلکی آن توسط اساتید مسلکی این وزارت به پیشبرده می شود.

علاوه بر آموزش و رهنمایی مناسک حج و مسائل ضروری در این سیمینار به معلمین حجاج صبر، تحمل و انجام صادقانه خدمت در جریان پروسه حج، احساس مسئولیت و وفا به عهد خود نمودن، فرا گیری زبان معاصر عربی مرتبط با مراسم حج، تشریح وظایف معلمین، آموزش نحوه تنظیم منظم معلمین در پروازها، ضرورت اطاعت در داخل کشور و همچنین در عربستان، تدویر حلقات درسی برای حجاج پابندی به احکام شریعت و همچنین مقررات وضع شده حکومت سعودی و به همین ترتیب ارایه سایر موضوعات در این سیمینار تدریس می گردد.

در جلسه افتتاحیه این سمینار مولوی عارف الله عارف معین اداری و مالی وزارت ارشاد، حج و اوقاف، روسای مرکزی این وزارت، علمای کرام و معلمین مرحله اول سیمینار اشتراک داشتند.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد، سپس معین اداری ومالی این وزارت سخنرانی نموده به آن عده از علمای کرام که در نتیجه آمتحان موفق و به عنوان معلم انتخاب شدند تبریک گفت و ارشاد و رهنمایی حجاج را وظیفه بزرگ خوانده گفت پس باید این مسئولیت را به خوبی انجام دهید، زیرا حجاج ضیوف الرحمن هستند و خدمت آنها بر ما و شما لازم، ضروری و افتخار بزرگ است.

موصوف گفت: تحت‌ نظر رهبری وزارت ارشاد، حج و اوقاف، نصاب درسی خاصی تهیه شده است که علاوه بر مسائل و موضوعات دینی مرتبط به حج، لایحه و طرزالعمل همه یی کمیته های کاری حج این وزارت نیز در آن تشریح گردیده است.

بعدا شیخ عبدالفتاح حقانی پیرامون خلوص نیت سخنرانی مفصل را ارایه نمودند.

در ادامه مولوی محمد اشرف حقانی رئیس تعلیمات دینی و تدریب ائمه طی سخنرانی در رابطه به این سیمینار معلومات ارایه نموده، گفت این سیمینار برای معلمین حجاج ولایات: ( کابل، کونر، نورستان، لغمان، کاپیسا، میدان وردک، ننگرهار، غزنی، خوست و پکتیکا) می باشد که توسط شیوخ عظام و علمای کرام کشور در مدت یک هفته به پیشبرده می شود و دوره های دوم و سوم این سیمینار آموزشی برای معلمین ولایات دیگر نیز برگزار می گردد

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰ - ۹:۴۲
Background image

وزیر ارشاد، حج و اوقاف با تعدادی از شخصیت های علمی و فرهنگی افغان های خارج از کشور دیدار و گفتگو کرد

چهارشنبه ۸ شوال ۱۴۴۵ هجری قمری (۲۹ حمال ۱۴۰۳ هجری قمری)

شیخ‌الحدیث سرمحقق دکتور مولوی نور محمد ثاقب وزیر محترم ارشاد، حج و اوقاف، در دفترکار خود با تعدادی از شخصیت های علمی و فرهنگی. . .

شنبه ۱۴۰۳/۱/۱۸ - ۱۱:۱۲
Background image

از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف دوره های ترجمه و تفسیر قرآنکریم در(۲۶۰) مرکز بزرگ نظامی مع الخیر اختتام یافت

پنجشنبه ۲۵ رمضان المبارک ۱۴۴۵ هـ ق (۱۶ حمل ۱۴۰۳ هـ ش)

به اساس حکم مقام عالی ریاست الوزرا امارت اسلامی افغانستان تحت رهبری وزارت ارشاد، حج و اوقاف در (۲۶۰)مرکز بزرگ نظامی و رادیو. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۱/۸ - ۱۰:۴۰
Background image

وزیر ارشاد، حج و اوقاف طی کنفرانس خبری سهمیه و مصارف حجاج سال روان را اعلان نمودند

سه شنبه ۱۶ رمضان المبارک ۱۴۴۵ هـ ق (۷ حمل ۱۴۰۳ هـ ش)

کابل، افغانستان: امروز وزیر ارشاد، حج و اوقاف طی کنفرانس خبری که در مرکز رسانه های حکومت، دایر گردیده بود سهمیه حج سال ۱۴۴۵ هـ ق. . .

BACK TO NEWS