نشست مشورتی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی و وزرای امور دینی و مفتی های اعظم کشورهای اسلامی پیرامون مسائل دینی معاصر

bakhshi_admin
شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۱۴:۱۱
نشست مشورتی

نشست مشورتی کشورهای عضو سازمان همکارهای اسلامی بعد از ظهر سه شنبه از طریق ویدیو کنفرانس دایر گردید دراین نشست بیش از 50 کشور اسلامی اشتراک نموده بودند
پروفسور دکتور علی ارباش رئیس امور دینی ترکیه این کنفرانس را راه اندازی وبا سخنان خویش این نشست را آغاز نمود.
سپس رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه روی مسایل و مشکلات که فرا راه کشور های اسلامی وجود دارد سخنرانی نموده گفت:
در قدم اول تشکر می نمایم از تمام علمای جهان اسلام و سازمان همکاری های اسلامی و دعا می نمایم برای کسانی که از اثر وبای کرونا جان های خویش را از دست داده اند وى با تلاوت آیه مبارکه( وَ أَمْرُهُمْ شُورى‌ بَيْنَهُمْ) آرزو نمود که در موضوعات مهم جهان اسلام علماء باهم مشوره نمایند وی گفت اختلافات جزئی خویش را کنار گذاشته به جماعت که رحمت است یکجا شویم، وفرهنگ شورا را ترویج کنیم و تفرقه که برای امت اسلامی عذاب است را کنار بگذاریم.
نامبرده در ادامه گفت در کشور های یمن، سوریه، افغانستان، لبیا و عراق مشکلات از قبیل : فقر، جنگ، ترهگری و غربت وجود دارد قاتل و مقتول هردو مسلمان اند جانم دارد تا علماء به اتفاق نظر یک فیصله نامه را عقد نمایند که بتواند راه حل برای پایان جنگ در کشور های نامبرده تدارک گردد، وی ادامه داد در اسلام افضلیت در تقوا است رسول گرامی اسلام برای عالمیان رحمت نازل گردیده است بین شیعه و سنی هیچ تفاوتی و جود ندارد قوت ما در اتحاد ما نهفته است در صورت اتفاق علماء بسیاری از مشکلات حل خواهد گردید .
از جانب افغانستان و به نمایندگی وزارت ارشاد، حج واقاف در این نشست دوکتور محمدیوسف نیازی وزیر اسبق این وزارت اشتراک و بعداز سخنرانی رئیس جمهور ترکیه صحبت نمود، ایشان در ابتدا از رهبری و شخص رئیس جمهور رجب طیب اردغان و مردم کشور ترکیه در رابطه به دفاع مشروع از حقوق مسلمانان جهان تشکری نمود، و گفت نشر کاریکاتور اهانت به پیغمبر اسلام قلوب ملیاردها مسلمانان جهان را جریحه دار نموده و تکرار همچو قضایا برای مسلمانان قابل تحمل نخواهد بود در زمینه سازمان کشور های اسلامی اقدام های جدی را روی دست گیرد و از کشورهای جهان خواسته شود تا دیگر به تعصبات دینی متوصل نگردند.
همچنان درادامه گفت به همه گان معلوم است که بیش از چهل سال می شود افغانستان در آتش جنگ می سوزد،‌ این جنگ عامل بدبختی، غربت و فقر در کشور شده است تمام کشورهای جهان روزانه کشتار مردم بیگناه ما را به چشم سر می بینند قابل یاد آوریست که همین اکنون مذاکرات بین طرفین قضیه در کشور قطر جریان دارد اما در مقابل حملات مخالفین و کشتار مردم بیگناه افغانستان شدت گرفته است.
موصوف در اخیر اظهار داشت که اجازه دهید که از شما در رابطه به شامل نمودن قضیه افغانستان در آجندا این نشست تشکری نمایم.
دراین کنفرانس اولین کشور جهان که درصدر آجندا قرار داشت افغانستان بود بعد هریک از کشورها نظریات شان را در موارد مختلف و حل بحران و مشکلات مسلمانان جهان ارایه نمودند

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۲ - ۱۲:۳۹
Background image

پیام تبریکی

محمد قاسم حلیمی نامزد وزیر وزارت ارشاد، حج واوقاف به تاریخ 28 عقرب برای وکلای محترم مردم در ولسی جرگه برنامه های مدبرانه کاری جهت توسعه و انکشاف زودهنگام در مربوطات این وزارت را ارایه. . .

شنبه ۱۳۹۹/۹/۱ - ۱۳:۳۲
Background image

تدویر برنامه آگاهی دهی پیرامون قانون دسترسی به اطلاعات

چهارشنبه ۲۸ عقرب
این جلسه به اشتراک محمد عثمان طارق معین پالیسی و پلان، روسای، مشاورین و کارمندان بخش اطلاعات و ارتباط عامه و همچنان محترم نجيبه مرام معاون کميسيون دسترسی به اطلاعات و. . .

شنبه ۱۳۹۹/۹/۱ - ۱۳:۲۸
Background image

اعلامیه مطبوعاتی وزارت ارشاد، حج و اوقاف در ارتباط به مطالبه علماء، مشایخ و متنفذین دولت کویت که جنگ در افغانستان را تقبیح نموده آنرا نامشروع خواندند و خواستار تأمین عاجل آتش بس و صلح پایدار شدند.

علمای پرنفوذ و معتبر کشور کویت طی صدور اعلامیه جنگ جاری در افغانستان را محکوم کرده و نسبت آن را با اسلام و جهاد رد کردند. این علما با درنظرداشت نصوص صریح دینی خواستار ختم جنگ عاجل و. . .

BACK TO NEWS