آغاز برنامه تأدیه پول باقی مانده مصارف حج، برای حجاج سال(۱۴۴۴هـ ق مطابق 1402هـ ش)

bakhshi_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۱۷:۱۴
پول بازگشتی

۲۷ صفر المظفر ۱۴۴۵ هـ ق (۲۱ سنبله ۱۴۰۲ هـ ش)

پروسه تادیه پول باقی مانده از مصارف حجاج امروز طی محفل در مرکز رسانه های حکومت به اشتراک شیخ الحدیث دکتورمولوی نورمحمد ثاقب وزیر ارشاد، حج و اوقاف معینان و رؤسای مرکزی این وزارت و تعداد از حجاج کرام رسما آغاز گردید.

پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم محترم شیخ الحدیث دکتور نورمحمد ثاقب در افتتاح این برنامه گفت:

گرچه سعی و تلاش خودرا کردیم تا مصارف حج امسال کم شود باز هم نسبت به سال گذشته که از فی نفر حاجی چهارهزارو یکصدو سی دالر حاصل گردیده بود امسال سه هزارو نهصدو بیست و چهار دالر و چهل سینت و همچنان نسبت به مصارف حج کشورهای همسایه خیلی کم بوده است.

موصوف افزود: در حج امسال از فی نفر حاجی مبلغ سه هزار و هشت صد و شانزده دالر و سی وهفت سینت (۳۸۱۶،۳۷) به مصرف رسیده است، که بعد از محاسبهٔ دقیق از جانب وزارت ارشاد، حج و اوقاف برای فی نفر حاجی مبلغ یکصد و هشت دالر و اعشاریه صفر چهار سینت (۱۰۸،۰۴) واپس داده میشود.

 آقای ثاقب افزود چون جمع آوری پول حجاج به دالر صورت گرفته است لذا پرداخت آن نیز په دالر صورت میگیرد. از این که پرداخت اعشاریه صفر چهار سینت به دالر نسبتاً مشکل بود لذا معادل آن چهار افغانی تأدیه میشود، حاصل این است که برای هر حاجی یکصدو هشت دالر و چهار افغانی واپس پرداخت میشود.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت: بنا به دلایلی ذیل مصارف، اندکی افزایش یافته است:

1- سال گذشته قیمت یک چپرکت در مکه مکرمه دوازده صد ریال سعودی (1200) بود و امسال قیمت آن به به دو هزار و چهارصد ریال سعودی (2400) افزایش یافته ، که نسبت به سال ګذشته دو برابر میباشد.

2- درمدینه منوره امسال برای اولین مرتبه وزارت ارشاد، حج و اوقاف بر خلاف سال های گذشته، برای حجاج کرام بر علاوه از سکن، پروگرام غذای سه وقته را نیز ترتیب داده بود.

3- در سال گذشته قیمت انتقال هوایی حجاج کرام از افغانستان به عربستان سعودی تکت فی نفر حاجی یک هزار و پنجاه دالر (1050) بوده ولی امسال قیمت فی تکت به یک هزار و یک صد و هشتاد دالر بالا رفته بود (1180) ، که بر این اساس در هر تکت یک صد و سی دالر(130) افزایش آمده است.

4- دولت عربستان سعودی امسال تحت نام (خدمة الأجور الألکترونیة) بالای هر نفر حاجی مبلغ پنجاه و نه، اعشاریه هشت ریال سعودی (۵۹،۸) نیز اضافه نموده بود.

مجلس با دعای خیر توسط شیخ عزیزالرحمن منصور معین عرفان و انسجام اماکن دینی اختتام یافت

در ختم محفل توزیع پول باقی مانده مصارف حج برای چندین تن از حجاج ولایت کابل رسما آغاز گردید و این برنامه قرار است سر از فردا چهار شنبه مؤرخ 28 صفر المظر1445 هـ ق مطابق به 22 سنبله 1402 هـ ش در مرکز و 34 ولایت آغاز گردد

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۲/۹/۱۱ - ۹:۳۰
Background image

مسئولین وزارت ارشاد، حج و اوقاف با تعدادی از علمای کرام و ائمه مساجد شهر کابل دیدار کردند

۱۶ جمادي الأولی ۱۴۴۵ هـ ق (۹ قوس ۱۴۰۲ هـ ش)

مولوی محمدنبی محمدی رئیس عمومی ارشاد و تنظیم امور مساجد وزارت ارشاد، حج و اوقاف و هیئت همراه اش با تعدادی از خطباء، علمای کرام، ائمه مساجد،. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۸/۲۸ - ۱۰:۶
Background image

وزارت ارشاد، حج و اوقاف سمینار ارتقای ظرفیت روسا و کارمندان ولایتی را آغاز کرد

۴ جمادي الأولی ۱۴۴۵ هـ ق (۲۷ عقرب ۱۴۰۲ هـ ش)

امروز سمینار ارتقای ظرفیت در بخش های ارشادی، اوقافی، حج و اداری و مالی برای رؤسای و کارمندان ریاست های ارشاد، حج و اوقاف ولایات از طرف. . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۸/۲۴ - ۱۹:۲۸
Background image

دور دوازدهم مسابقات سرتاسری حفظ و تجوید قرآن کریم و دور اول قراءات سبعه با معرفی حافظان ممتاز به پایان رسید.

1 جمادی الاولی 1445 هـ ق مطبابق 24 عقرب 1402 هـ ش

دور دوازدهم مسابقات سرتاسری حفظ و تجوید قرآن کریم و دور اول قراءات سبعه به هدف تشخیص و معرفی حفاظ و قاریان ممتاز به مسابقات بین. . .

BACK TO NEWS