آغاز برنامه تأدیه پول باقی مانده مصارف حج، برای حجاج سال(۱۴۴۴هـ ق مطابق 1402هـ ش)

bakhshi_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۱ - ۱۷:۱۴
پول بازگشتی

۲۷ صفر المظفر ۱۴۴۵ هـ ق (۲۱ سنبله ۱۴۰۲ هـ ش)

پروسه تادیه پول باقی مانده از مصارف حجاج امروز طی محفل در مرکز رسانه های حکومت به اشتراک شیخ الحدیث دکتورمولوی نورمحمد ثاقب وزیر ارشاد، حج و اوقاف معینان و رؤسای مرکزی این وزارت و تعداد از حجاج کرام رسما آغاز گردید.

پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم محترم شیخ الحدیث دکتور نورمحمد ثاقب در افتتاح این برنامه گفت:

گرچه سعی و تلاش خودرا کردیم تا مصارف حج امسال کم شود باز هم نسبت به سال گذشته که از فی نفر حاجی چهارهزارو یکصدو سی دالر حاصل گردیده بود امسال سه هزارو نهصدو بیست و چهار دالر و چهل سینت و همچنان نسبت به مصارف حج کشورهای همسایه خیلی کم بوده است.

موصوف افزود: در حج امسال از فی نفر حاجی مبلغ سه هزار و هشت صد و شانزده دالر و سی وهفت سینت (۳۸۱۶،۳۷) به مصرف رسیده است، که بعد از محاسبهٔ دقیق از جانب وزارت ارشاد، حج و اوقاف برای فی نفر حاجی مبلغ یکصد و هشت دالر و اعشاریه صفر چهار سینت (۱۰۸،۰۴) واپس داده میشود.

 آقای ثاقب افزود چون جمع آوری پول حجاج به دالر صورت گرفته است لذا پرداخت آن نیز په دالر صورت میگیرد. از این که پرداخت اعشاریه صفر چهار سینت به دالر نسبتاً مشکل بود لذا معادل آن چهار افغانی تأدیه میشود، حاصل این است که برای هر حاجی یکصدو هشت دالر و چهار افغانی واپس پرداخت میشود.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف گفت: بنا به دلایلی ذیل مصارف، اندکی افزایش یافته است:

1- سال گذشته قیمت یک چپرکت در مکه مکرمه دوازده صد ریال سعودی (1200) بود و امسال قیمت آن به به دو هزار و چهارصد ریال سعودی (2400) افزایش یافته ، که نسبت به سال ګذشته دو برابر میباشد.

2- درمدینه منوره امسال برای اولین مرتبه وزارت ارشاد، حج و اوقاف بر خلاف سال های گذشته، برای حجاج کرام بر علاوه از سکن، پروگرام غذای سه وقته را نیز ترتیب داده بود.

3- در سال گذشته قیمت انتقال هوایی حجاج کرام از افغانستان به عربستان سعودی تکت فی نفر حاجی یک هزار و پنجاه دالر (1050) بوده ولی امسال قیمت فی تکت به یک هزار و یک صد و هشتاد دالر بالا رفته بود (1180) ، که بر این اساس در هر تکت یک صد و سی دالر(130) افزایش آمده است.

4- دولت عربستان سعودی امسال تحت نام (خدمة الأجور الألکترونیة) بالای هر نفر حاجی مبلغ پنجاه و نه، اعشاریه هشت ریال سعودی (۵۹،۸) نیز اضافه نموده بود.

مجلس با دعای خیر توسط شیخ عزیزالرحمن منصور معین عرفان و انسجام اماکن دینی اختتام یافت

در ختم محفل توزیع پول باقی مانده مصارف حج برای چندین تن از حجاج ولایت کابل رسما آغاز گردید و این برنامه قرار است سر از فردا چهار شنبه مؤرخ 28 صفر المظر1445 هـ ق مطابق به 22 سنبله 1402 هـ ش در مرکز و 34 ولایت آغاز گردد

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۲ - ۱۲:۴۷
Background image

وزیر ارشاد، حج و اوقاف در کنفراس که در رابطه به حج در شهر مکه مکرمه عربستان سعودی برگزار گردیده بود اشتراک نمودند

دوشنبه ۴ ذوالحجة الحرام ۱۴۴۵ هـ ق (۲۱ جوزا ۱۴۰۳ هـ ش)

شیخ الحدیث سرمحقق قضاوتپوه دکتور مفتی نورمحمد ثاقب وزیر ارشاد، حج و اوقاف امارت اسلامی افغانستان و رئیس عمومی بعثه حج افغانستان،. . .

یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۰ - ۱۰:۴۰
Background image

ختم موفقانه اعزام تمامی حجاج افغانستان به بیت الله شریف

شنبه ۲ ذوالحجه ۱۴۴۵مصادف۱۹ جوزا سال ۱۴۰۳ ه.ش،

طیاره حامل آخرین حجاج افغانستان از میدان هوایی بین المللی کندهار به مقصد میدان هوایی جده پرواز نمود.

الحمدلِلهِ وزارت ارشاد، حج و اوقاف. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۶ - ۱۱:۳۲
Background image

وزیر ارشاد، حج و اوقاف با محمد یوسف کالا رئیس هیئت اندونیزیایی دیدار کرد.

سه شنبه، ۲۷ ذوالقعدة الحرام ۱۴۴۵ هـ ق مطابق ۱۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ ش

شیخ الحدیث، سرمحقق قضاوتپوه دکتور مفتی نورمحمد «ثاقب» وزیر ارشاد، حج و اوقاف در دفتر کارشان امروز با محمد یوسف کالا رئیس. . .

BACK TO NEWS