حمایت سازمان همکاریهای اسلامی (OIC) از روند صلح افغانستان.

bakhshi_admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۱۰:۱۱
کنفرانس کشور های اسلامی

چهار شنبه | 19 جوزای 1400| مطابق به | 9 جون 2021

محمد قاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفر شان به عربستان سعودی شام روز چهار شنبه با دکتور یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) در جده ملاقات نموده پیرامون مذاکرات جاری صلح، چگونگی حمایت کشور های اسلامی از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان و موضوعات ذیعلاقه بحث و تبادل نظر نمودند.

در این ملاقات که احمد جاوید مجددی، سفیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در عربستان سعودی و دکتور شفیق صمیم سفیر و نماینده دائمی جمهوری اسلامی افغانستان در سازمان همکاری اسلامی حضور داشتند، وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور از اهتمام سازمان همکاریهای اسلامی در وحدت و همگرایی جهان اسلام قدردانی نموده و از حمایت OIC از روند جاری صلح، به‌ویژه صدور قطعنامه‌های خاص در شکل ‌دادن اجماع جهان اسلام جهت حل بحران افغانستان ابراز قدردانی کرد.

آقای حلیمی جنگ افغانستان را از دیدگاه دین مبین اسلام بر اساس فتاوای علمای جهان اسلام نامشروع خوانده یادآورشد که مردم و دولت افغانستان از هیچ نوع قربانی برای رسیدن به صلح پایدار که اراده مردم افغانستان در آن نقش اساسی داشته باشد دریغ نورزیده و در زمینه عملی سازی تمامی پیش شرط های گروه طالبان اقدام عملی نموده و آماده مذاکره پیرامون حل معضل فعلی و رسیدن به صلح پایدار می باشد.

در ادامه آقای حلیمی خاطر نشان نمود که بعد از بیرون شدن نیرو های بین المللی از افغانستان هیچ گونه حجت برای ادامه جنگ در افغانستان باقی نبوده و دوام جنگ فقط زمینه برادر کشی و مسلمان کشی را فراهم می سازد.

همچنان آقای حلیمی با بیان اینکه نیروهای امنیتی کشور توانمندی حمایت از نظام و تأمین امنیت کشور را دارد خواهان تداوم کمک‌های OIC برای موفقیت پروسه صلح گردیده افزود که ما می‌خواهیم همکاری های سازمان‌ متذکره برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران فعلی با دولت جمهوری اسلامی افغانستان ادامه دهد.

دبیر کل OIC در پاسخ به اظهارات وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور گفت که جمهوری اسلامی افغانستان موقف دینی، معتدل و سازگار را در قبال صلح، به‌ ویژه تأمین آتش بس فوری و تعیین زعامت از طریق تمثیل ارادۀ آزاد مردم اختیار نموده که مورد قبول تمامی کشور های اسلامی بوده و سازمان همکاری های اسلامی نیز از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان اعلان حمایت مینماید.

دکتور یوسف بن احمد العثیمین خاطرنشان کرد که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است؛ بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است. او‌ نقش علمای دین را در راستای مهار جنگ ارزنده خوانده، گفت که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی نیز از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

همچنان آقای العثیمین خاطر نشان نمود که پس از خروج نیرو های بین المللی از افغانستان هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ گروه طالبان در آن کشور وجود نداشته و دوام جنگ مسلمان کشی بیش نخواهد بود.

آقای حلیمی بیان داشت که اگر گروه طالبان واقعاً متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آمادهٔ زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادهٔ آزاد مردم افغانستان می‌باشد.

 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۲۰:۳۹
Background image

ملاقات وزیر ارشاد حج و اوقاف با وزیر شوون اسلامی عربستان سعودی

 یکشنبه 23 جوزا 1400

محمد قاسم حلیمی وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان با دكتور عبداللطيف بن عبدالعزيز بن عبدالرحمن آل الشيخ وزير شؤون اسلامی، دعوت و ارشاد عربستان سعودی. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۹:۱۵
Background image

ملاقات وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان با رئیس عمومی اوقاف عربستان سعودی

یکشنبه 23 جوزا 1400

محمد قاسم حلیمی وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان با عماد بن صالح الخراشی رئیس عمومی اوقاف کشور شاهی عربستان سعودی ملاقات نمود.

در این ملاقات که احمد. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۱:۵۵
Background image

متن کامل قطعه نامه کنفرانس علمای افغانستان و پاکستان

اعلامیه صلح در افغانستان

کنفرانس دو جانبه علماء افغانستان و پاکستان در رابطه با صلح در افغانستان

تحت نظر

رابطه العالم اسلامی

به حمایت و کمک کشور شاهی عربستان سعودی

پنجشنبه، ۲۹ شوال. . .

BACK TO NEWS