مولوی انصاری در مناظره علمای هرات حاضر نگردید.

bakhshi_admin
پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۷ - ۱۲:۴۱
مناظره ملا انصاری

اخیرا علمای فاضل و معزز ولایت دانش پرور و مثقف هرات از مولوی انصاری دعوت نموده که درحضور آنها در یک برنامه رسانه یی پیرامون اظهارات غیرمسوولانه اخیر خویش حاضر به مناظره شده و درخصوص تقریرش برای مردم، مجمع علمای کشور، نیروهای امنیتی و دفاعی مملکت و بقیه ملت وضاحت دهد، اما موصوف به این دعوت پاسخ نداده و حاضر به مناظره رسانه یی نگردید.

از سوی دیگر ریاست ارشاد، حج واوقاف ولایت هرات، شورای علما، سران قوم و جوانان فرهنگ دوست و متدین حوزه غرب، در حمایت‌ از موقف بلند علما، نیروهای دفاعی کشور و نظام کنونی گردهمایی بزرگی را برگزار نمودند. و با حرام دانستن جنگ تحمیلی جاری و پاسداری از نیروهای امنیتی و تأمین صلح و آتش بس سراسری هریک بالنوبه سخنرانی نمودند.

شیخ الحدیث مولوی خدای داد صالح رئیس شورای عالی علمای حوزه غرب می‌گوید: همه تشنه صلح اند و جنگ چهل ساله ملت را خسته ساخته است.

آقای صالح توقف مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان را در شرایط کنونی برای مردم ناامیدکننده یاد کرده تاکید می‌کند که جنگ راه حل نیست.

رئیس شورای عالی علمای هرات همچنان دین اسلام را دین میانه و خارج از افراط و تفریط دانسته اظهار داشت که صلح بر هر کسی که کلمه می‌گوید فرض است.

مولوی عبدالخالق حقانی رئیس حج و اوقاف هرات نیز از علما خواست تا در دعوت‌گری به صلح جدیت بیشتر از خود به خرچ دهند.

رئیس ارشاد حج و اوقاف هرات تاکید داشت که علما باید احساس مسولیت کنند و مخالفان دولت را دعوت به صلح و آرامش کنند نه به ویرانی و خشونت.

آقای حقانی علاوه کرد که آبادی در سایه صلح تامین می‌شود و استخبارات منطقه نمی‌خواهند در افغانستان آبادی و آرامش تامین گردد.

در کنار این عبدالهادی وثیقی از علمای شهر هرات نیز در این گردهمایی اقتصاد و امنیت را دو نعمت مهم دانسته می‌گوید: متاسفانه مردم افغانستان سال‌ها است که دنبال آن سرگردان اند.

به گفته وثیقی وظیفه مسلمان مومن صلح‌خواهی است و نباید هیچ‌گاه کرامت انسانی و ارزش‌های اسلامی را زیرپا کند.

با این‌حال در قطعنامه علمای دینی حوزه غرب که در حضور شمار زیادی از علما به خوانش گرفته شد آمده است که در طی سال‌های متمادی کشور در آتش جنگ سوخته است، جنگ علمای دین، سران قوم، جوانان و حتی نباتات را نابود کرده مادران و خواهران را بیوه و اطفال را یتیم ساخته است.

در این قطع‌نامه همچنان تذکر رفته است که استخبارات متخاصم منطقه به ماجراجویی علیه نظام کنونی به موضع‌گیری خصمانه و تبلیغات ضد نظام مردمی ما می‌پردازند، بدین منظورعلمای کرام، سران قوم و جوانان با شهامت زون غرب درمسجد جامع بزرگ شهر هرات گردهم آمده و در نتیجه موارد ذیل را تصویب نمودند.

۱- علمای دین و مردم ولایات زون غرب کشور در روشنی فرامین الهی و ارشادات نبوی جنگ کنونی را خلاف اساسات دین مبین اسلام دانسته و از جوانب درگیر می‌خواهند تا از فرصت موجود که هماتأمین صلح سراسری است، استفاده اعظمی به عمل آورند.

۲- قتل انسان به خصوص مسلمان بدون حالات خاص قطعا حرام و مرتکبین آن به جزا ابدی و جهنم محکوم می‌گردد لذا هردوجانب درگیر باید در سراسر کشور آتش‌بس را اعلام نمایند.

۳- نظام کنونی، شرعی و اسلامی بوده علمای دین سران قوم و جوانان زون غرب در حمایت و پشتیبانی از آن قرار دارند.

۴- نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان مسلمان و غازیان این سرزمین بوده هر کسی که قتل آنان را جایز می‌داند چنین اندیشه ای در مغایر از فرامین الهی و احادیث نبوی قرار دارد.

این درحالی است که روز قبل طی نشستی شماری از عالمان دین در ولایات مختلف نیز اظهارات جانبدارانه و غیر مسئولانه مولوی انصاری را پیرامون قضایای جاری در کشور و موقف بلند علما و نیروهای دفاعی ملی کشورو نظام افغانستان، "سخنان بیجا و فتوای جاهلانه" خواندند که به گفته عالمان دین، این اظهارات هیچ اصل و مجوز شرعی ندارد.

سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در پیوند به "نظام" و "نیروهای امنیتی" افغانستان، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

مولوی انصاری، روز جمعه، اول حوت، در جریان خطبه نماز جمعه، حضور کارمندان و مأمورین را در نظام افغانستان "گناه کبیره" خواند. افزون بر این پافراتر گذاشته، نامبرده عالمان دینی و نخبگان شرعی ما را که از حکومت و نظام اسلامی حمایت می‌کنند را بدتر از "یهود و نصارا" عنوان کرد!! انصاری در توضیح سخنانش اذهان نموده است که هدف او کسانی بوده که از نظام حمایت میکنند.

در واکنش به این سخنان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، اظهارات مولوی انصاری را خلاف دیدگاه تمام علمای جهان خوانده و تأکید کرده است که اگر کسی مردم را علیه نظام تحریک کند، "بغاوت‌گر" است و احتمال دخیل بودن استخبارات منطقه‌ای در سخنان اخیر مولوی انصاری از سوی امنیت ملی بررسی می‌شود.

سید وحید قتالی، والی هرات نیز در واکنش تند به اظهارات مولوی انصاری، تأکید دارد که هرات جایی برای تولید داعش نیست و حتی اگر با بهای خونش تمام شود، اجازه نمیدهد کسی به دستور بیگانه، اندیشه‌های افراطی را در ولایت باستانی و متمدن هرات، در بین مردم آگاه، معتدل و مثقف هرات ترویج دهد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۱ - ۱۰:۱۰
Background image

مطالبه توقف جنگ در ماه مبارک رمضان در افغانستان از جانب اتحاد جهانی علمای اسلام

اتحاد جهانی علماء اسلام از حکومت افغانستان وتحریک طالبان خواستار توقف جنگ به ویژه در ماه پر فیض رمضان گردید.

اتحاد جهانی علماء اسلام، آنچه دربسا کشور های اسلامی از تفرقه، تشتت، قتل و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۱ - ۹:۳۸
Background image

راه اندازی نمایشگاه خطاطی ، نقاشی و میناتوری

وزیر وزارت ارشاد، حج و اوقاف ضمن اینکه با تعداد از میناتوران، خطاطان، نقاشان و تابلوسازان ملاقات واز کارکردهای آنها حمایت و قدردانی نمودند از نمایشگاه اثر های آنها نیز دیدن بعمل آوردند.. . .

شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۱ - ۱۵:۱۲
Background image

وزیر ارشاد حج و اوقاف حین اقامت شان در عشق آباد با سفیر فلسطین ملاقات نمودند

محمد قاسم حلیمی وزیر ارشاد، حج و اوقاف در ادامه دیدارهای شان با رهبران امور دینی وعلماء در کشور ترکمنستان با سفیر کشور فلسطین در مقر سفارت افغانستان در عشق آباد با حضور داشت سفیر. . .

BACK TO NEWS