اطلاعیه وزارت ارشاد، حج واوقاف

bakhshi_admin
خطبه

از جمله نعمات بزرگ الله متعال بر امت اسلامی آن است که اوقات پرفضیلت را برایشان مشخص نموده است که در همان اوقات انجام عمل نیک سبب اجر و پاداش بزرگ گردیده و در آن گناهان بنده گان مورد عفو و بخشش قرار گرفته و درجات رفیع نصیب شان می گردد.

یکی از بهترین اوقات، روز جمعه مبارک می باشد که خداوند متعال این روز را برای امت اسلامی اختصاص داده و برای مسلمانان این  روز را عید هفته قرار داده است.

الله جل جلاله در همین روز نماز جمعه را بر مسلمانان فرض کرده و شنیدن خطبۀ جمعه را بالای آنها واجب گردانیده است.

خطبۀ جمعه دارای آداب و مستحباتی است که از جمله مستحبات آن یکی هم دعای خیر وصلاح برای امیر و حاکم وقت و استقامتش بر شریعت و نصرتش بر دشمنان می باشد.

 دعاء برای سلطان و حاکم وقت در زمان صحابه کرام صورت می گرفت.

 امام احمد بن حنبل و فُضیل بن عیاض و دیگران می فرمایند: اگر یک دعاء مایان مورد قبول واقع می گردد آن دعاء را برای پادشاه عادل می نمائیم، همچنان در دوران خلافت عثمانی در خطبه ها دعاء برای خلفای عثمانی صورت می گرفت.

بنابر دلائل فوق و تعامل متوارث در زمان ظاهرشاه برای وی در خطبه دعاء می شد.

همچنان در دور اول حاکمیت امارت اسلامی افغانستان درخطبه برای امیرالمؤمین ملا محمد عمر مجاهد رحمه الله دعاء می گردید.

روی این هدف وزارت ارشاد، حج و اوقاف برای عموم ائمه و خطبای مساجدکشور، یک خطبه متحد که در آن ارکان، سنن و آداب خطبه رعایت گردیده است را ترتیب نموده است و از جانب مقام امارت اسلامی افغانسان تصویب گردیده است.

بناءً بر تمام ائمه و خطبای مساجد کشور لازم است  که در روز جمعه با خواندن این خطبه، اتفاق و وحدت خویش را ظاهر نمایند.

Documents

متن خطبه

آخرین اطلاعیه ها

دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴ - ۱۰:۲۳
Background image

اطلاعیه وزارت ارشاد، حج واوقاف

یازدهمین دور مسابقه سرتاسری حفظ وتجوید قرآنکریم با اشتراک متسابقین در34 ولایات کشور غرض تشخیص ومعرفی حافظان ممتاز به مسابقات بین المللی قرآنکریم قبلاً برگزار گردیده بود که در نتیجه از . . .

شنبه ۱۴۰۱/۸/۲۸ - ۱۵:۲۲
Background image

اطلاعیه وزارت ارشاد، حج واوقاف

از جمله نعمات بزرگ الله متعال بر امت اسلامی آن است که اوقات پرفضیلت را برایشان مشخص نموده است که در همان اوقات انجام عمل نیک سبب اجر و پاداش بزرگ گردیده و در آن گناهان بنده گان مورد عفو . . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۷ - ۲۲:۳۶
Background image

اطلاعیه وزارت ارشاد، حج اوقاف

  به اطلاع عموم علمای کرام که علاقمند امامت و خطابت بوده وظیفه رسمی نداشته باشند وداری: سیره و مواصفات نیک، سند معتبر و معتمد تائید شده، قرائت مناسب، کلام فصیح. تسلط به زبان های ملی به . . .

بازگشت به اطلاعیه ها